Porównanie rozwiązań klasy: ERP i CRM

Porównanie rozwiązań klasy: ERP i CRM

Udostępnij URL przez:

Poza pracą na uczelni zajmuje się analizami specjalistycznego oprogramowania jakim jest m. in. ERP oraz CRM. ERP to systemy związane z planowaniem zasobów przedsiębiorstwa do których z pewnością można zaliczyć (Comarch ERP, Oracle, SAP itd.). Natomiast CRM to system informatycznych, który wspiera procesy wymiany informacji na styku klient-organizacja. Obecnie na rynku jest wiele CRM-ów, ale trudno jest wskazać większych liderów w tej materii.

W zwykłym podejściu ERP i CRM to dwa oddzielne systemy, działające niezależnie od siebie. Jednakże rozwój ERP wskazuje, że CRM niebawem będzie jednym z komponentów ERP.

W wielkim skrócie ERP służy do wspomagania procesów w ramach jednej organizacji i zamkniętym środowisku, a CRM w relacjach pomiędzy innymi organizacjami. Idąc głębiej oba systemy mają moduły wprowadzania danych, moduły analityczne, łączą się za pomocą API z innymi systemami ale przeznaczenie jest zupełnie inne.

Ostatnio miałem okazję pracować na produkcje firmy ENGAVE S.A. Qompana CRM dostępny na https://www.engave.pl/qompana-crm i zwróciłem uwagę, że dodatkowo CRM musi zmierzyć się z regulacjami prawnymi, takimi jak bezpieczeństwo danych osobowych. ERP jest wewn. systemem i zgodnie ze swoim przeznaczeniem nie projektowany aby zgromadzić zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Natomiast analizując Qompana CRM uznałem, że takie narzędzie wspiera firmy w wypełnieniu obowiązków wynikających z RODO.  Pozwala m.in. na:

  • rejestrowanie informacji o udzielonych zgodach,
  • udostępnienie klientowi formularza zgód marketingowych,
  • śledzenie historii zmian, w tym eksportu danych z CRM,
  • anonimizację danych podczas wycofania zgody przez klienta.

W ramach gotowych rozwiązań zapraszam do zapoznania się z ofertą ENGAVE , która zajmuje się digitalizacją Polskich przedsiębiorstw oraz posiada szereg rozwiązań w ramach outsourcing IT, systemów CRM, systemów ERP czy też wsparcia z cyberbezpieczeństwa.

Engave. Digitalizujemy polskie przedsiębiorstwa!
Comments are closed.